Śledź nas na portalach społecznościowych

Skontaktuj się z Nami

  • Google+ Social Icon
  • Blogger Ikona społeczna
  • Myspace Ikona społeczna

www.tabletkiporonne.info

Wszystkie prawa zastrzeżone

 

Pytania i odpowiedzi


Pytania ogólne:


1. Dlaczego pomagamy?

Nasza pomoc wynika z chęci pomocy i uświadamiania. Wiele z nas przeszło zabieg aborcji chirurgicznej za granicą, zamawiało tabletki z różnych stron. W tamtym momencie byłyśmy same i wiemy jak ciężko było zweryfikować informacje czy po prostu się poradzić. Postanowiłyśmy stworzyć miejsce gdzie kobieta w potrzebie znajdzie wszystkie- medycznie zweryfikowane- dane.


2. Czym jest aborcja medyczna - tabletki poronne?

Jest to przerwanie wczesnej ciąży (do 10. tygodnia). Najskuteczniejszym sposobem jest zażycie kombinacji leków Mifepristone i Misoprostol.


3. Czy mogę przeprowadzić zabieg sama w domu?

Tak. Aborcja farmakologiczna jest na ogół bezpieczna, musisz jednak zachować szczególną ostrożność. Gdyby objawy odbiegały od normy koniecznie udaj się do lekarza. Pamiętaj- lekarz nie jest w stanie rozpoznać, że to Twoja ingerencja spowodowała poronienie. Wszystko wygląda naturalnie, jakby organizm sam odrzucił ciążę.


4. Czy aborcja medyczna jest niebezpieczna?

W przypadkach aborcji medycznej przeprowadzonej w pierwszych 9 tygodniach ciąży istnieje znikome ryzyko powikłań. Jest ono identyczne jak w przypadku poronienia naturalnego. W sporadycznych sytuacjach będzie potrzebna asysta lekarza.


5. Czy mogę zażyć sam Misoprostol lub Arthrotec, Cytotec wykluczając zażycie Mifepristone?

Teoretycznie tak. Zażycie samego Misoprostolu może wywołać skurcze macicy, a więc wydalenie płodu może mieć miejsce. Nie jest to jednak pewne. Procent kuracji bez Mifepristone(samym Misoprostolem) wynosi mniej niż 80%. Kuracja z Mifepristonem daje 98% do 9 tygodnia ciąży. Trzeba mieć na uwadze, że po nieudanej kuracji samym Misoprostolem może dojść do konieczności łyżeczkowania, w celu oczyszczenia organizmu z resztek produktu ciążowego. Jeśli nie masz dostępu do Mifepristone poszukaj na naszym forum rekomendowanych miejsc zakupu przez inne kobiety.


6. Co jeśli zabieg się nie uda?

W przypadku, gdy nie dojdzie do poronienia można powtórzyć zabieg po kilku dniach.

Ciąża


1. Jak rozpoznać, że jestem w ciąży?

Zatrzymanie okresu u kobiety aktywnej seksualnie zazwyczaj oznacza zajście w ciążę. Aby potwierdzić swoje przypuszczenia możesz wykonać test ciążowy w dniu oczekiwanej miesiączki. Możesz także udać się do lekarza na badanie USG.


2. Jak obliczyć ile trwa ciąża?

Aby ustalić wiek ciąży, należy zacząć od ustalenia daty ostatniej menstruacji, a następnie obliczyć liczbę dni od tego dnia do dzisiejszego, uwzględniając pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Otrzymany wynik to wiek ciąży podany w dniach.


3. Czy mogę przeprowadzić zabieg po 9 tygodniu ciąży?

Tak. Aborcję medyczną możesz przeprowadzić z wysokim powodzeniem do 12 tygodnia ciąży. Badania dowodzą, iż w II trymestrze również jest to możliwe. Wtedy natomiast występuje wyższe ryzyko powikłań oraz rośnie prawdopodobieństwo konieczności pomocy lekarza.
Jeśli przyjmę leki nie będąc w ciąży, czy to mi zaszkodzi? Badania naukowe nie wykazały problemów zdrowotnych po zażyciu Mifepristone nie będąc w ciąży. Misoprostol stosuje się w profilaktyce i leczeniu wrzodów. Po zażyciu leków nie będąc w ciąży mogą nastąpić skutki uboczne takie jak mdłości, wymioty, biegunka, podwyższona temperatura.Aborcja medyczna


1.Jak zażyć tabletki poronne, aby zadziałały?

Połknij jedną tabletkę Mifepristone. Popij wodą. Po 24 godzinach włóż pod język 4 tabletki Misoprostolu. Trzymaj je tam, aż do rozpuszczenia(ok.30 min). Nie popijaj ich w tym momencie. Tabletki muszą się rozpuścić. Po 3 godzinach weź kolejne 4 tabletki Misoprostolu pod język i postępuj dokładnie jak z pierwszą dawką. Po 30 minutach możesz połknąć pozostałości leku i napić się wody. Tabletek nie należy mieszać z alkoholem.


2. Czy mogę zaaplikować Misoprostol w inny sposób?

Tak. Istnieją trzy metody-pod język, między policzek, a dziąsło oraz dopochwowo. Wszystkie z tych metod są skuteczne, jednak zalecamy pierwszą opcję ze względu na brak śladów użycia przy ewentualnej wizycie u lekarza. Wszystkie trzy warianty dają ten sam efekt. Nie ma naukowych badań na to, że po zażyciu leku dopochwowo skuteczność jest wyższa, a jego pozostałości w badaniu ginekologicznym może wykryć lekarz.


2. Jeśli zażyję Mifepristone i zmienię zdanie, czy moja ciąża będzie rozwijała się prawidłowo?

Może być tak, że ciąża zostanie przerwana bez Misoprostolu, ale bez niego organizm nie oczyści się tak jak powinien i może dojść do konieczności łyżeczkowania. Gdyby jednak utrzymała się żywa w macicy, badania sugerują, że będzie rozwijała się normalnie.


3. Karmię piersią-czy mogę zażyć leki?

Tak. Zaleca się jednak odstawić dziecko od piersi przez czas 5 godzin od zażycia tabletek. Zgromadzone mleko najlepiej wylać.


4. Czy mogę normalnie jeść i pić po zażyciu leków(tabletki poronne)?

Tak. Nie zaleca się spożywania alkoholu czy narkotyków. Może to wpłynąć na Twoją ocenę sytuacji. Po Misoprostolu możesz odczuwać nudności, więc zaleca się spożywanie lekkostrawnych potraw.

Przebieg aborcji


1. Kiedy rozpoczyna się krwawienie i jak długo trwa?

Krwawienie powinno wystąpić maksymalnie do 12 godzin od zażycia drugiej dawki Misoprostolu. Często zdarza się już po pierwszej dawce. Należy jednak kontynuować kurację drugą częścią lekarstw. Krwawienie z dróg rodnych może utrzymywać się bardzo długo- w niektórych przypadkach nawet 14 dni. Gdyby krwawienie trwało dłużej niż 14 dni- udaj się do lekarza. Pamiętaj, że przy aborcji farmakologicznej krwawienie jest dość obfite, należy obserwować swoje ciało, aby ewentualnie udać się do lekarza czy szpitala.


2. Co w sytuacji, kiedy nie wystąpi krwawienie?

Jeśli krwawienie nie pojawi się do 12 godzin od zażycia ostatniej dawki Misoprostolu, a jesteś całkowicie pewna, że jesteś w ciąży istnieją dwie możliwości: ciąża nie została przerwana i możesz zabieg powtórzyć po kilku dniach lub jesteś w ciąży pozamacicznej. Powinnaś zrobić badanie USG. Jeśli dostałaś gorączki, jest Ci słabo i odczuwasz silny ból brzucha natychmiast udaj się do lekarza, ponieważ Twój jajowód mógł pęknąć w związku z ciążą pozamaciczną.


3. Czy będę widziała pozostałości po ciąży podczas aborcji?

Zazwyczaj kobiety dostrzegają krew i kawałek tkanki na podpasce lub w muszli klozetowej. Embrion jest malutki, więc nie powinnaś go zauważyć. Chyba, że Twoja ciąża już jest w okresie 9-10 tygodnia. Wtedy zarodek ma ok.2,5 cm i jest zauważalny. Może wywołać to nieprzyjemne odczucia. Zalecamy nie przyglądać się temu co zauważysz i spłukać wszystko w toalecie lub wyrzucić wraz z podpaską.


4. Jakich efektów ubocznych mogę oczekiwać?

Po zażyciu lekarstw możesz odczuwać ból brzucha, ból głowy, gorączka( do 38 stopni-utrzymująca się 24 godziny), nudności, biegunka, zimne poty, dreszcze. Jeśli gorączka utrzymuje się dłużej niż 24 godziny i jest wyższa niż 38 stopni powinnaś zgłosić się do lekarza. Jeśli wystąpi u Ciebie reakcja alergiczna na lek pojawią się swędzące zgrubienia na skórze.


5. Jak rozpoznam, że aborcja się udała?

Jeśli występuje krwawienie po zażyciu Misoprostolu i utrzymuje się stale przez jakiś okres czasu-najprawdopodobniej doszło do poronienia. Najlepiej udać się do lekarza na badanie ultrasonograficzne w celu potwierdzenia powodzenia zabiegu.

Jeśli nie znalazłaś odpowiedzi na swoje pytanie- napisz do nas lub zostaw je w komentarzu.