Śledź nas na portalach społecznościowych

Skontaktuj się z Nami

 • Google+ Social Icon
 • Blogger Ikona społeczna
 • Myspace Ikona społeczna

www.tabletkiporonne.info

Wszystkie prawa zastrzeżone

 

Magda
Jun 9, 2017

Metody antykoncepcji

0 comments

Najskuteczniejsze metody zabezpieczania się przed zajściem w ciążę

 

 

 

"Pigułka „po”

Słusznie nazywana antykoncepcją awaryjną. Jeśli jesteś wolna i na pytanie: „czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek zabezpieczyć?”, odpowiadasz twierdząco, przeczytaj, co wiadomo na temat tego rodzaju antykoncepcji.

Plusy

Pigułki z lewonorgestrelem (one są wciąż na receptę) utrudniają życie plemnikom, które nie mogą dotrzeć do jajeczka, tym bardziej że hormon hamuje również owulację. Nie ma natomiast wpływu na zapłodnione jajeczka już zagnieżdżone w ściance macicy.

W przypadku pigułek z octanem uliprystalu (te bez recepty) sprawa jest trochę bardziej skomplikowana – nie można ich stosować, jeśli jesteś w ciąży. A skąd wiesz bez badania, czy już nie jesteś?

Minusy

Trzeba się spieszyć. Im wcześniej przyjmiesz pigułkę, tym większa szansa, że do zapłodnienia nie dojdzie.

 • Powrót do płodności: już od następnego cyklu.

 • Cena: 55 zł (na receptę) i 112 zł (bez recepty).

Prezerwatywa

Sposób niezbyt romantyczny, ale higieniczny. Sprawdza się najlepiej, jeśli nie jesteś w stałym związku i nie zapominasz o zabezpieczeniu.

Plusy

Chroni nie tylko przed niechcianą ciążą, ale też przed chorobami przenoszonymi drogą płciową i... koniecznością zmiany pościeli. Skuteczność: 98%.

Minusy

Niektórzy panowie nie potrafią osiągnąć w kondomie pełnej erekcji. Przerwa na założenie potrafi też zmienić nastrój. Zdarzają się alergie na lateks, na szczęście są już kondomy zrobione z innych substancji.

 • Powrót do płodności: natychmiast.

 • Cena: 3-10 zł (3 szt.)

 

Błona

Metoda raczej retro, ale z potencjałem na come back. Wymaga nieco zdolności manualnych, więc sprawdzi się najlepiej, jeśli seks uprawiasz sporadycznie.

Plusy

Zakłada się ją na kilka godzin przed stosunkiem, więc nie przerywa gry wstępnej. Nie zawiera hormonów. Ostatnio na rynku pojawiła się nowa odmiana (Caya), która nie wymaga już przymiarek u ginekologa.

Minusy

Trzeba ją smarować żelem plemnikobójczym. Niezbyt wygodna w zakładaniu i ściąganiu. W Polsce trudno dostępna.

 • Powrót do płodności: natychmiast.

 • Cena: 145 zł.

Pigułki: dwa składniki

Mieszanka estrogenu i progesteronu. Jeśli uprawiasz seks w miarę regularnie, masz dobrą pamięć i nie wykluczasz ciąży w ciągu najbliższych trzech lat, to tego typu tabletki są dobrą opcją. Uwaga: jeśli w Twojej rodzinie były przypadki raka piersi, zastanów się lepiej nad pigułkami zawierającymi jedynie progestagen.

Plusy

Regulują miesiączki, zmniejszają dolegliwości PMS.

Minusy

Jeśli zapomnisz wziąć jednej tabletki, musisz zabezpieczać się inaczej. Nie nadają się dla palaczek, osób otyłych i cierpiących na migreny.

 • Powrót do płodności: prawie natychmiast.

 • Cena: ok. 40 zł (miesięcznie).

 

Pigułki: jeden składnik

Zawierają tylko progestagen. Weź pod uwagę tę formę antykoncepcji, jeśli uprawiasz seks w miarę regularnie, masz dobrą pamięć i nie wykluczasz ciąży w ciągu najbliższych trzech lat.

Plusy

Bezpieczne u osób, które miały w rodzinie przypadki raka piersi. Bierze się je codziennie bez przerw, więc nie sposób się pogubić. Można stosować podczas karmienia. Bezpieczniejsze dla palących.

Minusy

Mogą się pojawić nieregularne krwawienia.

 • Powrót do płodności: prawie natychmiast.

 • Cena: od 30 zł (miesięcznie).

Chociaż na razie nie myślisz o dziecku, mama, ciocia i sąsiadka wciąż dopytują: "kiedy". Zobacz, czego się spodziewać, gdy się nie spodziewasz, czyli nasz sposób na to,  jak radzić sobie z komentarzami dotyczącymi Twojego podejścia do macierzyństwa

Plaster

Raz na tydzień przyklejasz go sobie na pośladek. I już. Dobra opcja, jeśli nie zależy Ci specjalnie na dyskrecji i obawiasz się, że mogłabyś zapomnieć o codziennym przyjmowaniu tabletek.

Plusy

Działa jak pigułki dwuskładnikowe, tylko jest dużo wygodniejszy w użyciu, bo przyklejasz go tylko w wybrany dzień tygodnia.

Minusy

Nadwaga zmniejsza skuteczność plastrów. Czasami powodują podrażnienia skóry. Mogą zwiększyć apetyt.

 • Powrót do płodności: prawie natychmiast.

 • Cena: ok. 50 zł (3 szt).

 

Zastrzyki

Raz na kwartał zastrzyk w pupę i nie musisz się martwić. Możesz zapomnieć na jakiś czas o zabezpieczaniu, ale nie możesz wtedy zapominać o regularnych wizytach u ginekologa.

Plusy

Idealne rozwiązanie dla zapominalskich i prowadzących nieregularny tryb życia. Zastrzyki dostępne w Polsce nie zawierają estrogenu, więc są dobrym wyjściem dla palaczek po 30., pań noszących rozmiar XXL i karmiących matek.

Minusy

Zastrzyk jest domięśniowy, więc nie jest zupełnie bezbolesny. Mogą wystąpić nieregularne krwawienia. No i czasami zwiększa apetyt.

 • Powrót do płodności: trzeba odczekać kilka miesięcy, nawet do roku.

 • Cena: ok. 45 zł.

Implant

Cieniutki, elastyczny pręcik z hormonem wszczepiany pod skórę. To dobra metoda jeśli jesteś w stałym związku i regularnie uprawiasz seks.

Plusy

Działa przez trzy do pięciu lat. Mniej inwazyjny niż spirala, a dużo wygodniejszy: jest jak nowoczesne akumulatory – bezobsługowy. Pomaga w przypadku bolesnych miesiączek.

Minusy

Jeśli mocno przytyjesz, skuteczność spada. Spory wydatek jednorazowy.

 • Powrót do płodności: zazwyczaj już od następnego cyklu po usunięciu implantu.

 • Cena: ok. 1000 zł (łącznie z zabiegiem).

 

Spirala

Miedziana spirala domaciczna. Toksyczna dla plemników. Nie dla Ciebie. Zastanów się nad tą opcją, jeśli jesteś w stałym związku, nie boisz się przyjmowania hormonów i nie masz problemów z częstym zapaleniem dróg moczowych lub grzybicą.

Plusy

Nie zawiera hormonów. Wygodna, może być stosowana również jako metoda antykoncepcji awaryjnej.

Minusy

Czasami zwiększa obfitość krwawienia; może powodować dyskomfort przez kilka tygodni po założeniu. Nie zaleca się jej przy częstych zakażeniach dróg moczowych.

 • Powrót do płodności: zazwyczaj natychmiast.

 • Cena: ok. 300 zł (z założeniem).

Wkładka

Wkładka domaciczna uwalniająca hormony. Dobra opcja dla kobiet będących w stałych związkach, które nie boją się przyjmowania hormonów i nie mają problemów z częstym zapaleniem dróg moczowych lub grzybicą.

Plusy

Działa przez 3 do 5 lat (Mirena – nawet 5 lat; Jaydess około 3, ale łatwiej ją założyć). Łagodzi nieprzyjemne objawy okresu, takie jak ból czy mocne krwawienie.

Minusy

Czasami powoduje podrażnienia. Niektóre kobiety skarżą się, że zabieg założenia jest nieprzyjemny.

 • Powrót do płodności: zazwyczaj natychmiast po wyjęciu wkładki.

 • Cena: ok. 900 zł (z założeniem).

(www.womenshealth.pl)

 

New Posts
 • Magda
  Jun 9, 2017

  Ryzyka i zagrożenia dla ciąży "Gdy specjalista stwierdzi ciążę zagrożoną , czyli zwiększone ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu, niezbędne są zwykle częstsze wizyty u lekarza i wykonywanie dodatkowych badań . W ten sposób można bowiem wcześniej wykryć ewentualne zagrożenia i odpowiednio na nie zareagować. Należy zwracać uwagę na wszystkie niepokojące objawy : bóle brzucha i kręgosłupa, obrzęki, wzrost ciśnienia krwi nietypową wydzielinę z pochwy krwawienia Te objawy w ciąży nie muszą one oznaczać poważnych komplikacji, ale lepiej zachować czujność . Inne czynniki sprzyjające problemom w ciąży: Zaburzenia gospodarki hormonalnej Niektóre choroby przewlekłe – cukrzycę, astmę, nadciśnienie tętnicze czy problemy z sercem, nerkami lub wątrobą Choroby zakaźne przechodzone w trakcie ciąży, jak chociażby różyczka bądź ospa, bo mogą wywołać groźne powikłania Infekcje okolic intymnych Cukrzyca ciężarnych Cholestaza Upadki czy urazy Silny stres w ciąży" (babyonline.pl)
 • Magda
  Jun 17, 2017

  Mapa aborcyjna , prawo aborcyjne na świecie.
 • Magda
  Jun 8, 2017

  Forum " tabletkiporonne.info " to miejsce do dyskusji, dlatego aby panowała tu dobra atmosfera, należy przestrzegać następującego regulaminu: 1. Użytkownik publikuje swoje komentarze i przemyślenia wyłącznie na własną odpowiedzialność. Administratorzy Forum www.administrator24.info nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkowników na Forum. 2. Serwis www.tabletkiporonne.info nie przekazuje informacji odnośnie danych użytkowników osobom prywatnym bądź firmą. Użytkownicy, którzy dokonali rejestracji w naszym serwisie, wyrażają jednocześnie zgodę na przetwarzanie ich danych w celach administracyjnych. 3. Administratorem danych osobowych jest serwis www.tabletkiporonne.info Dane osobowe przekazywane są dobrowolnie przez każdego Użytkownika, w celu uczestnictwa w Forum internetowym. 4. Wszystkie dane są szyfrowane w bazie danych i dostępne są tylko dla administratorów serwisu. 5. Zabronione jest umieszczanie na łamach Forum serwisu www.tabletkiporonne.info postów sprzecznych z polskim prawem i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. oraz treści uznanych powszechnie za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady etykiety. 6. Użytkownicy powinni formułować myśli zwięźle i przejrzyście oraz unikać błędów ortograficznych i pisania całego tekstu dużymi literami. Na Forum jest bezwzględny zakaz używania wulgaryzmów. Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj innych użytkowników. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Teksty obraźliwe dla innych Użytkowników Forum będą usuwane. Traktuj innych uczestników tak, jak sam chciałbyś być traktowany. 7. Forum nie jest miejscem do zamieszczania reklam innych serwisów itp. Posty uznane przez administratorów za naruszenie regulaminu będą usuwane bez wiedzy użytkownika który post dodał. 8. Moderatorzy Forum mają prawo do kontrolowania treści wypowiedzi i ich modyfikowania, a nawet do usuwania.