Śledź nas na portalach społecznościowych

Skontaktuj się z Nami

  • Google+ Social Icon
  • Blogger Ikona społeczna
  • Myspace Ikona społeczna

www.tabletkiporonne.info

Wszystkie prawa zastrzeżone

 

Tutaj znajdziesz wszystkie informacje o aborcji farmakologicznej i chirurgicznej

Nasz zespół opracował dla Ciebie szczegółowe informacje na temat usunięcia ciąży.

Aborcja od A-Z

Czym jest aborcja?

Aborcja to wywołanie poronienia, czyli przedwczesne przerwanie ciąży. Rozróżniamy dwa typy usunięcia ciąży-chirurgiczny oraz farmakologiczny. Pierwszy z nich musi być wykonany w gabinecie przez lekarza. Zabieg ten jest ingerencją w strukturę macicy polegający na wyssaniu płodu. Po takiej metodzie szyjka macicy oraz struktura kanału rodnego zostaje mocno naruszona. W 1 na 5 przypadków kobieta nie może zajść ponownie w ciążę z powodu powikłań poaborcyjnych. Taki zabieg jest w Polsce nielegalny, ale można go przeprowadzić w czeskich klinikach. Adresy znajdziesz na naszym forum.

Drugą metodą jest legalna aborcja farmakologiczna. Można ją stosować maksymalnie do 12 tygodnia ciąży, natomiast zaleca się stosowanie tabletek maksymalnie do 9-10 tygodnia. Według lekarzy ginekologów użycie leków dostosowanych do tego zabiegu jest bezpieczne. Ten typ przerwania ciąży polega na zażyciu tabletki hamującej wytwarzanie progesteronu(hormon podtrzymujący ciążę) i przyjęciu tabletek stymulujących skurcze macicy, aby wydalić płód. W tym przypadku możesz przeprowadzić zabieg sama w zaciszu domowym, jednak musisz być czujna i obserwować swoje ciało, aby w razie czego udać się do lekarza. Pomoc będzie Ci potrzebna tylko w przypadku zbyt obfitego krwawienia po zażyciu tabletki wywołującej skurcze, natomiast takie przypadki występują bardzo rzadko. Objawy kliniczne po poronieniu samoistnym i farmakologicznym są identyczne. Teoretycznie możliwe jest potwierdzenie obecności leku we krwi poprzez badanie toksykologiczne, jednak w praktyce rzadko się to stosuje. Zarówno polska kobieta po naturalnym poronieniu, jak i po farmakologicznej aborcji, powinna otrzymać odpowiednia pomoc w szpitalu. Po przeprowadzeniu aborcji nie zaleca się współżycia. Najlepiej poczekać od 4 do 7 dni po przyjęciu Misoprostolu, zanim rozpocznie się współżycie. Ryzyko infekcji jest większe, jeśli współżyje się przed całkowitym zamknięciem szyjki macicy. Plamienie lub lekkie krwawienie może utrzymywać się do około dwóch tygodni (czasem nawet dłużej). Plamienie nie jest przeciwwskazaniem do stosunków seksualnych, jednak pamiętaj o zabezpieczeniu. Po zabiegu cykl miesiączkowy normuje się po około 4 tygodniach, ale zaraz po nim możesz mieć kolejną owulację. Ryzyko zajścia w ciąży jest takie jak zwykle. Odsetek przypadków śmiertelnych przy aborcji medycznej szacuje się na mniej niż 1 na 100 000, co oznacza, że medyczna aborcja jest bezpieczniejsza niż poród i prawie równie bezpieczna jak naturalne poronienie. Z aborcją chirurgiczną nie jest już tak, jak z farmakologiczną. Jeśli masz możliwość, a wiek Twojej ciąży nie przekroczył 12-tego tygodnia skorzystaj z opcji z lekami. Najwyższą skuteczność otrzymasz do 9 tygodnia(98%), jednak do 12 szanse spadają do ok 80%. Lepsze to, niż ingerencja chirurgiczna w strukturę macicy. Metoda ta jest rekomendowana przez ONZ i Światową Organizację Zdrowia(WHO), gdyż zwykle nie wymaga interwencji lekarskiej lub innych osób, realnie zmniejszając ryzyko zgonu kobiety.

HISTORIA JEDNEJ Z WAS

,,Zdarzyło się to w połowie maja tego roku. Po powrocie z wakacji okazało się, że jestem w niechcianej ciąży. Mimo stosowania zabezpieczeń. Nie będę tłumaczyć dlaczego zdecydowałam się na usunięcie ciąży, po prostu taka a nie inna w tym momencie była moja decyzja i, wbrew naszemu prawodawstwu, uważam, że mam do niej prawo. To MOJE życie, MOJE ciało. I kropka. Napisałam do holenderskiej organizacji i po wpłaceniu 70 Euro oraz po tygodniu oczekiwania otrzymałam przesyłkę. Drugą, decydującą część tabletek poronnych (Misoprostol) przyjęłam w obecności mojego partnera na wypadek, gdyby wystąpiły jakieś powikłania i trzeba było udać się do szpitala (na zasadzie "lepiej dmuchać na zimne"). Wszystko przebiegło zgodnie z opisem na stronach WWW. Przeżywałam co prawda potem momenty paniki ("a może jednak się nie udało"?), ale po wizycie u lekarza (gdzie trzeba było kłamać o "nagłej, opóźnionej, bardzo obfitej miesiączce") okazało się, że już po wszystkim. Syndromu (depresji?) postaborcyjnego u siebie nie stwierdziłam. Jedynie ogromną ulgę. I tak jest do dzisiaj i, o ile siebie znam, będzie jutro i za 20 lat. To tyle na temat wmawianego nam kobietom "syndromu".Co mnie najbardziej oburza w tej historii? To, że moje państwo odmówiło mi prawa do decydowania o sobie. To, że musiałam "przejść do podziemia" i załatwiać tabletki z zagranicy, bo nie mogłam zrobić tego w kraju, gdzie płacę podatki. Jestem zbulwersowana tym, że ze względu na nielegalność tego zabiegu zostałam pozbawiona prawa do opieki medycznej, takiej jak badania, konsultacje itd. Co więcej, czuję się zmuszona do kłamstwa w gabinecie ginekologa, aby ukryć prawdę o mojej sytuacji. To wszystko wynika z przekonania pewnej grupy ludzi, że ich "moralność" powinna być powszechnie obowiązująca, a osoby o odmiennych poglądach są traktowane jak gorszy gatunek ludzi, któremu należy narzucić swoje przekonania za pomocą prawa. To naprawdę frustrujące i niesprawiedliwe.. PS. Przy okazji tego listu chciałam też przestrzec osoby szukające źródeł tabletek poronnych do aborcji farmakologicznej. Nigdy nie szukajcie ich w gazetach. Sprzedawane przez handlarzy środki (Arthrotec albo jakieś jego pochodne) nie są w pełni skuteczne! Znam kilka osób z mojego otoczenia, które boleśnie się o tym przekonały. Jedna z moich przyjaciółek dwa razy zażywała Arthrotec: krwawiła, źle się czuła, ale ciąża ciągle trwała i trzeba było zakończyć ją w pokątnym gabinecie. Żeby aborcja medyczna okazała się skuteczna, potrzebne są dwa rodzaje środków pornnych: Mifepriston i Misoprostol. Zażyte razem dają największe prawdopodobieństwo, że wszystko się powiedzie- tym większe, im wcześniejsza jest ciąża. Taki zestaw leków poronnych można kupić w sklepie w internecie, ale trzeba uważać na oszustów.''

„Nie winię nikogo, gdyż to nie ludzie winni, tylko sytuacja.”

                    Witold Gombrowicz

ciąża powoduje zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej

W momencie, kiedy ze względu na stan zdrowia kobiety ciąża jej zagraża. Oznacza to, że wpływa na jej zdrowie tak, że nie może rozpocząć lub kontynuować leczenia i konsekwencją może być pogorszenie stanu kobiety, lub gdy ciąża wywołuje ryzyko dla jej zdrowia lub życia ,,x'', które wcześniej nie istniało. Może to dotyczyć każdej sfery zdrowia, nie ma określonej listy chorób do kwalifikacji. Najczęściej kobieta ma świadomość zagrożenia poprzez doświadczenia z wcześniejszej ciąży, ogólny stan zdrowia, informacja od lekarza. W tym przypadku prawo do aborcji przysługuje bez limitów czasowych. Można poddać się zabiegowi nawet na koniec trwania ciąży.

ciężka i nieodwracalna

wada płodu lub

nieuleczalna choroba

zagrażająca jego życiu

W sytuacji, kiedy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują duże prawdopodobieństwo, iż płód ma wady rozwojowe lub choroby. Musi być to wada ciężka i nieodwracalna w leczeniu. Choroba musi być nieuleczalna i zagrażająca jego życiu. Wiedza o wystąpieniu takiej wady lub choroby wynika z wiedzy medycznej zdobytej podczas badan przeprowadzonych podczas ciąży. Nie ma konkretnej listy wad i chorób kwalifikujących się do tego punktu ustawy. W tym przypadku czas ciąży nie może przekraczać 20 tygodnia.

ciąża pochodzi z czynu zabronionego (gwałt, przymus do stosunku, relacji seksualnych z osobą poniżej 15 roku życia, kazirodctwa)

Nie wiem co mam robić...

Aborcja nie jest przyjemnym doświadczeniem. Jest to poważna decyzja, której konsekwencje możesz ponosić całe życie. Jeśli jesteś na nią zdecydowana u nas zawsze znajdziesz wsparcie oraz niezbędne informacje jak przeprowadzić zabieg bezpiecznie. Jeśli nie wiesz czy podejmujesz dobrą decyzję, wahasz się czy to dobry wybór- daj sobie czas i nie podejmuj pochopnych działań. Słuchaj siebie. Pamiętaj o jednym- to musi być Twoja decyzja. Jeśli ktoś Cię do tego zmusza-nie rób tego. To Twoje ciało, Twoja decyzja!

Kiedy doszło do czynu opisanego w Kodeksie Karnym (np.gwałt lub inne wymuszenie stosunku płciowego, relacji seksualnej z osobą poniżej 15. roku życia lub stosunku kazirodczego, w wyniku którego kobieta zaszła w ciążę). Nie jest istotne czy sprawca został ukarany(np.czy udowodniono mu winę lub jest za młody na odbycie kary). Ważne, że doszło do czynu, który jest zabroniony oraz, że w jego wyniku doszło do zapłodnienia. Nie musi istnieć pewność, że ciąża pochodzi z czynu zabronionego, wystarczy uzasadnione podejrzenie. Prawo pozwala przerwać ciążę w tym przypadku do 12. tygodnia.

Aspekt prawny aborcji w Polsce

W naszym kraju kobieta nie ma prawa wyboru. Aborcja jest nielegalna. Istnieją w ustawie 3 zasadne przypadki, kiedy kobieta może przerwać ciążę zgodnie z prawem i pod okiem lekarza. Są nimi następujące sytuacje: